rowery crossowe

Rowery Crossowe – wprowadzenie

Rowery crossowe popularnie uznawane są za jedne z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych jednośladów, przeznaczonych dla osób, które lubią zarówno jazdę rekreacyjną, jak i sprawdzenie się w nieco trudniejszych warunkach w terenie. Właśnie dlatego rowery crossowe od lat cieszą się ogromną popularnością, łącząc w sobie cechy rowerów górskich, szosówek oraz rowerów trekkingowych, dzięki czemu otrzymujemy rower dobrze sprawujący się na asfaltowych trasach oraz na drogach szutrowych. Dodatkowo do crossówek można bardzo łatwo zamontować bagażnik rowerowy, jeszcze bardziej zwiększając jego funkcjonalność i przerabiając w rower trekkingowy.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru crossowego?

Najistotniejszym aspektem podczas wyboru crossa czy innego rodzaju roweru jest odpowiednie dopasowanie ramy, jej wielkości do naszych upodobań i warunków fizycznych. Dobrze wybrana rama zapewni nam komfort podczas podróży, pozwalając na utrzymanie odpowiedniej postawy ciała. Kolejnym istotnym aspektem jest napęd roweru. Generalnie w przypadku rowerów crossowych należy wystrzegać się tanich napędów z 6 lub 7 przełożeniami w tylnej kasecie, bowiem części w tego typu wolnobiegach mogą być zarówno ciężkie jak i sprawiać nam problemy. Bardzo dobrze za to sprawuje się zestaw 8×3 (8 rzędów z tyłu i 3 blaty z przodu), który powinien dostarczyć nam odpowiedniego komfortu z jazdy po różnorodnym terenie.

rower crossowy

Warto pamiętać, że amortyzatory w rowerach crossowych charakteryzują się raczej miękką pracą i nie pozostawiają nam wiele pola do regulacji, jednak ich skok w granicach 50-63 mm, a nierzadko także i 80 mm jest dostatecznie wysoki by móc bez problemu podróżować w komfortowych warunkach.

 

Pamiętaj również o…

Rower crossowy po przejechaniu od kilku do kilkunastu tysięcy kilometrów (w zależności od sprzętu) będzie wymagał zapewne wymiany łańcucha i kasety. Jest to na szczęście nieduży wydatek, jednak należy mieć na uwadze, że wymiana powinna odbywać się w obrębie jednej ilości przełożeń. Zmiana napędu z 21 biegów na wyższy będzie zarówno kosztowna jak i problematyczna, dlatego warto od razu kupić rower, który doskonale spełni nasze oczekiwania.

Zaraz po zakupie i przejechaniu pierwszych kilometrów rower crossowy najlepiej będzie wyregulować w profesjonalnym serwisie. Dokręcone śruby, wyregulowane hamulce czy zniwelowane luzy w amortyzatorze z pewnością sprawią, że dalsze użytkowanie roweru będzie jeszcze przyjemniejsze. Pamiętajcie także o odpowiednim czyszczeniu i smarowaniu, ale pod żadnym pozorem nie używajcie do tego karchera czy myjek pod bardzo dużym ciśnieniem. Podczas mycia roweru należy unikać zalania amortyzatora oraz piast.

rowery crossowe

Jeżeli poszukujecie roweru, który sprawdzi się w różnych warunkach i na różnym terenie, za stosunkowo nie duże pieniądze, to rowery crossowe nadadzą się do tego doskonale.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s