liczniki rowerowe

Liczniki rowerowe – z kablem czy bezprzewodowe?

Pośród rozmaitych akcesoriów rowerowych dostępnych na rynku to liczniki rowerowe są jednymi z najpopularniejszych dodatków, na które się decydujemy. Nawet w erze smart fonów i smart watch’y które liczą nasze kroki, tętno czy spalane kalorie, licznik rowerowy nadal stanowi podstawowe wyposażenie jednośladu zarówno rekreacyjnego jak i wykorzystywanego z nieco bardziej sportowym zacięciem.

Poza rozmiarem licznika, jego marką czy rozpiętością funkcji, najczęstszym kryterium wyboru liczników rowerowych jest ich działanie bezprzewodowe lub poprzez podłączenie kablowe. Dziś zatem prezentujemy krótkie zestawienie „za i przeciw” obu rozwiązań.

liczniki rowerowe

Liczniki rowerowe przewodowe

Ich ogromną i podstawową zaletą jest ich cena, która będzie niższa od modeli bezprzewodowych. W związku z tym mamy zdecydowanie większe pole do popisu i możemy zdecydować się na licznik dużo lepiej wyposażony i oferujący nam więcej przydatnych funkcji. Kolejną zaletą, choć nie tak znaczącą, jest pobór mocy z baterii licznika. Nieznacznie, aczkolwiek liczniki przewodowe będą cieszyć się lepszą żywotnością na baterii. Liczniki rowerowe przewodowe gwarantują nam stabilniejszą transmisję danych, bez zakłóceń, utraty połączenia. Dobre i droższe liczniki bezprzewodowe obecnie nie mają już takich problemów, jednak porównując nieco tańsze modele, to właśnie liczniki, w których transmisja danych odbywa się „po kablu” będą bardziej niezawodne.

liczniki rowerowe

Liczniki rowerowe bezprzewodowe

Mimo, że to modele przewodowe są najczęściej uznawane za tańsze, to w rodzinie liczników rowerowych bezprzewodowych coraz częściej możemy znaleźć także modele bardzo atrakcyjnie cenowo, jednak wszystko tu sprowadza się zazwyczaj do ilości funkcji, marki czy materiałów z których są one skonstruowane. Największą zaletą w przypadku liczników bezprzewodowych jest brak kabla, co docenimy podczas jego montażu czy wyprawie w nieco bardziej dzikie tereny. Brak przewodu, oznacza brak konieczności prowadzenia kabelka po kierownicy, ramie, widelcu czy chociażby ryzyka zerwania lub zaplątania kabla po wjechaniu w nieco bujniejszą roślinność. Wszystko co musimy zrobić by zamontować licznik bezprzewodowy to osadzenia go na kierownicy, zamocowanie odbiornika i sparowanie obydwu urządzeń ze sobą, co i tak odbywa się automatycznie. Liczniki rowerowe bezprzewodowe szczególnie dobrze sprawdzają się w rowerach, gdzie montaż i bezpieczne poprowadzenie kabla jest utrudnione, np. w rowerach z amortyzatorem lub przy rowerach typu enduro.

Wadą liczników bezprzewodowych, zwłaszcza tańszych modeli jest możliwość zakłócenia przesyłania danych z odbiornika do jednostki centralnej. Może się tak wydarzyć wskutek działania pola magnetycznego, działania innych urządzeń elektronicznych czy jadąc obok innych rowerów z licznikami, które nie wykorzystują szyfrowanej transmisji danych. Problem ten nie występuje w przypadku liczników wykorzystujących szyfrowanie lub transmisję w standardzie ANT+, który spotykamy w coraz większej ilości modeli liczników rowerowych bezprzewodowych.

Tak oto prezentuje się krótkie zestawienie dwóch typów liczników rowerowych. Wybierając licznik dla siebie warto mieć na uwadze to do czego będzie nam on potrzebny i jaki sposób montażu umożliwia nasz jednoślad. Na koniec zostawmy sobie porównywanie funkcji, które dla osób nie jeżdżących profesjonalnie w większości przypadków będą bardzo podobne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s