Komu potrzebne buty rowerowe

Jazda na rowerze to świetny sposób na spędzanie czasu na powietrzu i zrelaksowanie się, a co ciekawe, nie potrzebujemy do tego żadnego specjalistycznego sprzętu – poza rowerem oczywiście. Tak jak biegacze, piłkarze czy osoby wspinające się po górach muszą inwestować w dobrej jakości, specjalistyczne obuwie, tak rowerzysta może jeździć praktycznie w każdym rodzaju obuwia, które niekoniecznie zostało stworzone z myślą o rowerach.

 

Na rynku znajdziemy oczywiście bogatą ofertę specjalnych butów rowerowych, różniących się zarówno budową jak i przeznaczeniem, jednak do jazdy rekreacyjnej nie są nam one potrzebne. Jeżeli jednak z czasem spędzonym na dwóch kółkach najdzie nas ochota i odczujemy potrzebę zainwestowania w buty rowerowe, postaramy się wam w tym pomóc.

buty rowerowe

CZY POTRZEBNE MI BUTY NA ROWER?

Dziś zdecydowana większość butów na rower przystosowana jest również do montażu systemu SPD. Umożliwia on wpinanie butów w specjalne pedały SPD, jednak nie jest to konieczne, bowiem można nimi jeździć również na standardowych pedałach. To co wyróżnia buty rowerowe od zwykłych butów to przede wszystkim ich waga i sztywność podeszwy. Sztywność podeszwy pozwala na jeszcze lepsze przekazywanie energii na pedały i dynamiczną jazdę. Im jednak podeszwa sztywniejsza tym trudniej w niej chodzić dlatego różne buty posiadają różne rodzaje i stopień twardości podeszwy, które przeznaczone różne rodzaje potrzeb rowerzystów.

 

JAKIE BUTY NA START

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z butami rowerowymi i nie zamierzamy startować w wyścigach to zdecydowanie lepiej sprawdzą się buty z miękką i średnią twardością podeszwy. Pozwolą one na wygodną jazdę rowerem, a także umożliwią nam zwiedzanie na piechotę, bez konieczności wożenia ze sobą butów na zmianę.

Wybierając buty rowerowe należy szczególną uwagę zwrócić na ich wagę, bowiem mają one wspomagać naszą jazdę a nie obciążać dodatkowo nasze stopy. Równie ważne w butach rowerowych jest sposób ich wiązania. Jeżeli zdecydujemy się na buty sznurowane to tak jak w standardowym obuwiu musimy uważać by sznurówki o nic się nie zaplątały. Bardzo dobrym połączeniem są buty sznurowane z dodatkowym rzepem, pod którym możemy ukryć sznurowadła. Znajdziemy także buty zapinane na sprzączkę lub linki, które podobnie jak w butach snowboardowych reguluje się specjalnym pokrętłem.

buty rowerowe

WENTYLACJA BUTÓW ROWEROWYCH

Istotnym elementem butów rowerowych jest również ich wentylacja. Różne modele butów inaczej rozwiązują kwestie wentylacji, stosując inne ilości otworów i siateczki wentylacyjnej. W zależności od terenu i warunków w jakich planujemy swoje wyprawy rowerowe możemy zdecydować się na buty bardziej zabudowane lub takie, które oferują nam znacznie lepszą wentylację, przez co stopa pozostaje sucha i mniej się męczy.

Podsumowując. Buty rowerowe nie są niezbędne do jazdy na rowerze, jednak ich właściwości i zalety zdecydowanie docenią osoby, które na dwóch kółkach spędzają wiele czasu lub planują w przyszłości przenieść się na system SPD. Dobrze dobrane buty pozwolą wam na bardziej dynamiczną jazdę i stabilizację stopy nawet w nieco cięższych warunkach.

 

Profesjonalne buty rowerowe znajdziesz na stronie: http://www.bikesalon.pl/buty-rowerowe

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s