opony rowerowe na zimę

OPONY ROWEROWE NA ZIMĘ

Zima to pora roku, która nie bardzo sprzyja rowerzystom, jednak nie oznacza to, że wraz z obniżeniem się temperatury czy opadami śniegu z naszych ulic i ścieżek znikają wszystkie jednoślady.

Wielu zapalonych rowerzystów nie opuszcza swoich dwóch kółek i jeżdżą przez cały rok, za nic mając zmienną i dosyć surowy klimat. Oczywiście tak jak i ludzie dostosowują się do zimy poprzez odzież zimową, tak i rower wymaga odpowiedniego przygotowania by sprostał nowym warunkom drogowym i nie sprawiał kłopotów w prowadzeniu.

Wiele modyfikacji czy zabiegów konserwujących często dokonujemy w autoryzowanych serwisach rowerowych, jednak niektóre zabiegi możemy przeprowadzać także samodzielnie. Jednym z takich zabiegów jest z pewnością wymiana opon na zimowe. Osoby poruszając się rowerem po drogach miejskich, które są oczyszczone i przystosowane do jazdy nie muszą opon wymieniać, jednak wybierając się w tereny nieco bardziej zaśnieżone lub oblodzone, które rzadko mogą liczyć na służby komunalne z pewnością przydadzą się nam specjalne opony rowerowe z kolcami.

Jeżeli nie chcemy swojego roweru zaopatrywać w opony z kolcami, możemy zdecydować się również na opony z wysokim bieżnikiem, które dobrze poradzą sobie z ubitym śniegiem. Wysoki bieżnik opony rowerowej pozwala na szybkie czyszczenie opony z zalegającego śniegu i dobrze przylegają do podłoża.

opony rowerowe

W przypadku opon z kolcami należy pamiętać, by tak jak w samochodzie zakładać je na koło przednie. Maja one na celu ułatwienie sterowności pojazdu, a nie jego napędzenie. Lepsza stabilizacja i sterowność mogą uratować nas przed ciągłym wpadaniem w poślizg. Opony rowerowe z kolcami doskonale zdają także egzamin kiedy pogoda jest bardzo niestabilna i po chwilowej odwilży zaczyna łapać siarczysty mróz. Kiedy wszystko wkoło zamarza, jazda na rowerze jest wręcz niemożliwa.

Generalnie opony rowerowe na zimę z fabrycznie wmontowanymi kolcami nie są zbyt popularne, dlatego niewiele dużych marek zajmuje się ich produkcją. Kolce w takich oponach wykonywane są ze specjalnego stopu i są bardzo dobrze osadzone w oponie, nie wystając ponad bieżnik na więcej niż 2-3 mm. Rodzaj rowerowej opony zimowej, w zależności od jej przeznaczenia różnić będzie się zarówno rodzajem bieżnika jak i ilością oraz rozmieszczeniem kolców. Na rynku dostępne są również takie modele opon, które po mocnym napompowaniu nadają się do jazdy po asfalcie, a w momencie wjechania na lód czy śnieg, po spuszczeniu odrobiny powietrza wyłaniają się z opony kolce. Są to jednak opony dosyć drogie, dlatego warto dobrze zastanowić się zanim zdecydujemy się na zakup specjalnego rodzaju opon na zimę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s