Jak przechowywać rower zimą

Jak przechowywać rower zimą

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami, co łatwo wywnioskować po warunkach panujących za oknami. Zimy w naszym kraju nie sposób przewidzieć, bowiem ostatnie kilka lat to istny kalejdoskop zarówno temperatur jak i opadów śniegu. Zdarzało się, że śnieg utrzymywał się w miastach przez kilka dni, a w pozostałe było na tyle sucho by móc bez problemu skorzystać z jednośladu. Bywało również tak, że śnieg padał i błyskawicznie się topił pozostawiając nieprzyjemną breję na drogach i zniechęcając rowerzystów do aktywności.

Jak będzie w tym roku nie wiedzą pewnie nawet najstarsi górale, zatem jeżeli planujemy swój rower przezimować to poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na temat przechowywania roweru przez zimę.

Nie da się ukryć, że rower powinno się przechowywać w miejscu suchym, najlepiej w piwnicy lub garażu. Tu często w nieco lepszej pozycji znajdują się osoby mieszkające w domach. Bloki mieszkalne często nie dysponują miejscem gospodarczym, takim jak piwnica, a nawet jeżeli takie pomieszczenie jest dostępne to pozostają jeszcze kwestie zabezpieczenia roweru, które jak wiemy z naszych piwnic lubią niestety znikać. Jeżeli już trzymamy rower w piwnicy to warto dodatkowo przypiąć go do stałego elementu przymocowanego do ściany. Nie jest to stu procentowa gwarancja bezpieczeństwa, jednak może skutecznie zniechęcić złodzieja przed kradzieżą.

Wiele osób, zwłaszcza mieszkających w bloku może kusić perspektywa trzymania roweru na balkonie. Kierujemy się tutaj oszczędnością miejsca, jednak nie jest to dobry pomysł, bowiem balkon to dosyć szkodliwe miejsce dla naszego jednośladu. Nawet chowając rower do dobrego zimowego pokrowca i tak nie unikniemy skraplania się wody w jego wnętrzu. Przez to woda może dostać się do istotnych podzespołów naszego roweru, a podczas przymrozków uszkodzić ich mechanizm i funkcjonalność. Podobnie łożyska i napęd roweru nie powinny być poddawane stałemu kontaktowi z wodą, która może doprowadzić do korozji.

Dlatego właśnie w warunkach domowych, rower najlepiej jest trzymać zwyczajnie na podłodze, a w przypadku braku miejsca można skorzystać ze specjalnego wieszaka rowerowego. Wieszaki można zamontować na ścianie lub suficie, a po odkręceniu kierownicy rowerowej przysunąć nasz rower jak najbliżej ściany, by nikomu nie przeszkadzał.

Jeżeli faktycznie zdecydujemy się na przechowanie roweru w garażu, w piwnicy czy mieszkaniu warto zawsze przed jego zimowaniem oddać rower do serwisu lub jeżeli posiadamy odpowiednią widzę i narzędzia samemu zakonserwować rower. Teraz właściwie jest ku temu najlepsza okazja, zwłaszcza gdy w dzień nie pada lub nie ma przymrozków, można poświęcić nieco swojego czasu na sprawy serwisowe, które zapewne każdy doceni po zimie, kiedy przyjdzie czas wybudzenia swojego jednośladu ze snu zimowego.

Przy przygotowaniu roweru do zimowania warto zacząć od dokładnego umycia wszelkich zabrudzeń czy zalegającego błota. Wytrzyj łańcuch, jeżeli potrafisz, to zdejmij go i zamocz w nafcie lub benzynie ekstrakcyjnej po czym dokładnie go wyczyść. Wyreguluj przednie i tylne przerzutki oraz hamulce. Przy regulacji hamulców i przerzutek warto przy okazji sprawdzić stan linek, ciśnienie w oponach i wycentrowanie koła. Generalnie zanim rower przezimujemy warto przygotować go do tego stopnia by nadawał się do jazdy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s