Przygotowania do sezonu: jesień-zima

Przygotowania do sezonu: jesień-zima

Jesień to z pewnością czas, w którym na ulicach spotykamy coraz mniej rowerów. Uwarunkowania pogodowe, szybko zapadający zmrok i ogólnie niezbyt przyjazna aura z pewnością nie sprzyjają przejażdżką rekreacyjnym. Nie oznacza to jednak, że rowerzyści zapadają w sen zimowy podobnie jak niedźwiedzie, bowiem mimo ogólnie nie najlepszych warunków do jazdy prawdziwi pasjonaci jednośladów nie dają za wygraną i dostosowują swoje rowery do nowych warunków jezdnych.

 

Odpowiednie przygotowanie do jazdy to połowa sukcesu, bowiem niezdatny rower może skutecznie zniechęcić niemal każdego, nawet najbardziej zatwardziałego fana rowerowego. Tak naprawdę przygotowanie do jazdy w nowych warunkach pogodowych wcale nie wymaga od nas ani dużego nakładu pracy ani nie wiadomo jakich sum pieniężnych.

błotnik rowerowy

Najważniejszymi bowiem elementami, przydatnymi w jeździe jesienią są błotniki wraz z chlapaczami, osłona na łańcuch rowerowy i ewentualnie pokrowiec lub osłona na siodełko. Są to elementy bez których jazda w deszczu, a nawet po deszczu może dostarczyć nam wielu nieprzyjemności ze względu na zabrudzenia zbierane z jezdni i dosłownie rozchlapywane po naszych nogach, plecach, a nawet twarzy. Błotniki rowerowe warto zakupić (o ile nie są na wyposażeniu) od razu przy wybieraniu roweru, bowiem mogą się one różnić kształtem czy rodzajem montażu dla rowerów miejskich czy typowych „górali”.

Na jesienną pogodę nieoceniona okazuje się również wspomniana osłona na łańcuch dzięki której ochronimy swoje nogi przed zabrudzeniem oraz zabezpieczymy łańcuch – najistotniejszą część napędową swojego jednośladu – przed przedostawaniem się do niego błota i wszelkich innych zanieczyszczeń, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na jego działanie.

 

Zabezpieczając swój rower nie można jednak zapomnieć także o ochronie dla naszego organizmu, bowiem zmieniające się warunki atmosferyczne w trakcie jazdy mogą szybko i skutecznie doprowadzić do przeziębienia, a w efekcie także do poważniejszych powikłań chorobowych. Odpowiedni strój, który pozwoli nam utrzymać prawidłową temperaturę naszego ciała, getry, bluza oraz rękawiczki to niemal wymagane elementy rowerowej garderoby dla wszystkich tych osób, które planują jeździć jesienią czy zimą. Warto także zaopatrzyć się w specjalną pelerynę rowerową, która po złożeniu łatwo zmieści się nawet do kieszeni czy plecaka. Peleryny takie są bowiem specjalnie wyprofilowane aby nie utrudniały jazdy i chroniły nasz organizm oraz rower przed deszczem i innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami pogodowymi.

kurtka rowerowa

Na zimniejsze dni zalecane jest również dobranie bielizny termoaktywnej, która pod właściwą warstwą odzieży będzie utrzymywała nasz organizm na odpowiednim poziomie temperatury i zabezpieczy nas przed nagłym wychłodzeniem.

Jednak dostosowanie roweru czy wybranie odpowiedniej odzieży rowerowej do jesiennej pogody nie zagwarantuje nam bezpiecznej i w pełni komfortowej jazdy jeżeli nie dostosujemy do nowych warunków naszego stylu jazdy na rowerze.

 

Istotnym aspektem jazdy w taką porę roku jest niewątpliwie dostosowanie swojej prędkości do warunków panujących na drodze. Jeżeli musimy podróżować w deszczu nie warto się śpieszyć i za wszelką cenę pokonywać wszelkie przeszkody na drodze. Zmniejszenie prędkości i omijanie szerokim łukiem rozległych kałuż może oszczędzić nam wiele problemów, bowiem nigdy nie możemy mieć pewności, że na dnie kałuży nie znajduje się szkło czy uszkodzona studzienka kanalizacyjna, która może skutecznie uszkodzić nie tylko nasz rower, ale i wyrządzić nam krzywdę podczas wywrotki.

rower zima

 

Nasza bezpieczna jazda powinna mieć również wsparcie w postaci odpowiedniego oświetlenia i oznakowania zarówno nas jak i naszego roweru zwłaszcza, że zmierzch zapada coraz szybciej, a nie wszystkie drogi są odpowiednio dobrze oświetlone. Pamiętajmy o odblaskach, opaskach, kamizelkach, lampkach rowerowych i wszystkim co mogłoby uchronić nas od wypadku na drodze, a z pewnością nasza rowerowa pasja będzie mogła się rozwijać przez cały rok niezależnie od pogody i warunków atmosferycznych.

 

Bądźcie bezpieczni!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s