rowery-jesień

Na rowerze przez cały rok

Sezon dobrej pogody na rower z wolna odchodzi w zapomnienie i już niedługo na ulicach będziemy mogli zobaczyć tylko najbardziej zatwardziałych miłośników dwóch kółek co mnie oczywiście cieszy, bowiem sam z roweru zsiadam dopiero przy naprawdę paskudnej pogodzie zakrawającej o kataklizm. Jeżeli chciałbyś się przyłączyć do mnie i wielu rowerzystów w naszym kraju, którym nie straszny deszcz czy śnieg to bardzo serdecznie zapraszamy, jednak zanim to nastąpi warto zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie nie tylko siebie, ale i swojego roweru do panujących warunków atmosferycznych.

 

Serwis rowerowy to podstawa

Każdy, kto w tym sezonie rozkoszował się jazdą na rowerze niezależnie czy planuje nadal jeździć czy przechować go do następnego sezonu powinien odwiedzić profesjonalny serwis rowerowy. Tylko bowiem prawidłowa konserwacja i wyczyszczenie roweru zapewni mu długotrwały żywot, a nam zaoszczędzi zmartwień i pieniędzy, które będziemy musieli przekazać na jego naprawę.

rower-naprawa

Oczywiście serwisować swój rower możemy samodzielnie, jednak z doświadczenia wiem, że jeżeli nie posiadamy na wyposażeniu ani profesjonalnego sprzętu ani bardzo fachowej wiedzy, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystać właśnie z usług serwisu rowerowego. Serwis nie dość, że wykona za nas pełny przegląd, wyczyści wszystkie najdrobniejsze elementy i da nam gwarancję swojej pracy. Warto również mieć swój wybrany i zaufany serwis do którego możemy zawitać zawsze, gdy potrzebna jest naprawa roweru, wymiana osprzętu czy przygotowanie do kolejnego sezonu. Jest to o tyle dogodne rozwiązanie, że nie musimy tracić swojego czasu, a i ceny w serwisach rowerowych nie są wcale wygórowane, tym bardziej, że większość z nich przyznaje również specjalną zniżkę swoim stałym klientom.

Tylko od nas zależy jak będziemy obchodzić się ze swoim rowerem i czy skorzystamy z usług fachowca, jednak Ci z was, którzy planują jazdę w warunkach zimowych powinni szczególną uwagę zwrócić stan swojego osprzętu oraz przede wszystkim ogumienia.

 

Opony rowerowe na zimowe warunki

W zależności od tego po jakim terenie przyjdzie nam jeździć powinniśmy uzależnić wybór swoich opon. Jeżeli większość naszej trasy przebiegać będzie przez tereny miejskie, w których reakcja służb komunalnych jest na tyle szybka i zorganizowana, że ulice i ścieżki rowerowe są na bieżąco odśnieżane to nawet zwykłe letnie opony rowerowe powinny zdać swój egzamin, bowiem w takim przypadku najczęściej zmagać będziemy się z mokrą lub zabłoconą nawierzchnią. Należy jednak mieć na uwadze zmienne i znacznie bardziej surowe warunki atmosferyczne i zadbać o to, aby nasza opona była w odpowiedniej kondycji do jazdy. Z reguły powinno sprawdzić się stan bieżnika i głębokość rowków odprowadzających wodę i na ich podstawie zadecydować o zmianie opon rowerowych.

Jeżeli jednak trasa rowerowa, którą pokonujemy zimą znajduje się na terenie, w którym mamy do czynienia z kopnym śniegiem powinniśmy zastanowić się nad wybraniu opony terenowej. W warunkach śniegowych doskonale spisują się opony przeznaczone do jazdy na piasku charakteryzujące się znacznie większą szerokością i głębszym bieżnikiem. Gwarantują nam one nie tylko znacznie lepszą przyczepność, ale i samoczyszczenie z nagromadzonego śniegu.

opona rowerowa

Na rynku znaleźć można również rozmaite opony przeznaczone na do jazdy po lodzie, które charakteryzują się obecnością małych kolców. Mają one za zadanie wgryzać się w oblodzoną nawierzchnię i gwarantować nam znacznie lepszą przyczepność. Przestrzegam jednak przez wykorzystywaniem opon z kolcami do jazdy po twardych asfaltowych nawierzchniach, bowiem może to znacznie skrócić żywot naszych opon i doprowadzić do uszkodzenia dętki. Nadmierna eksploatacja opon rowerowych z kolcami na nieodpowiednim terenie to częsty błąd popełniany przez niedoświadczonych rowerzystów, którzy takimi decyzjami jedynie utrudniają sobie szybkie i wygodne podróżowanie na dwóch kółkach.

 

Niezależnie od tego jaki rodzaj opon wybierzemy jeszcze raz przypominam, że najlepszym rozwiązaniem przy przygotowaniu swojego roweru do warunków zimowych jest skorzystanie z usług świadczonych przez sprawdzony serwis rowerowy, bowiem tylko wtedy będziemy mieli 100% pewności, że jesteśmy gotowi do zimowego sezonu rowerowego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s