Ukradli mi rower! Co robić?!

Ukradli mi rower! Co robić?!

Jakiś czas temu pisałem na blogu Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą, w którym poruszałem zarówno wątki zdroworozsądkowe jak i praktyczne rozwiązania na przykładzie kilku najpopularniejszych zapięć rowerowych. Niestety, mimo że techniki zabezpieczeń rowerowych cały czas postępują, to kradzieże rowerowe cały czas się zdarzają i nie ma tutaj znaczenia czy są to małe miejscowości czy ścisłe centrum miasta. Zawsze znajdzie się ktoś, kto w swojej nieskończonej głupocie zapragnie ukraść naszą własność, czy to z pobudek zarobkowych czy innych niewytłumaczalnych pragnień.

Kradzież czegokolwiek, do czego jesteśmy w jakiś sposób przywiązani emocjonalnie boli, tym bardziej jeżeli jest to coś – w tym przypadku rower – na który składaliśmy sobie pieniądze przez jakiś konkretny czas. W takich sytuacjach z pewnością napełnia nas poczucie frustracji, bezsilności i zwykłej złości, jednak wskazane jest opanowanie swoich emocji i w pełni racjonalnie podejść do zaistniałego problemu.

zabezpieczenie roweru

Ponieważ kradzieże rowerów nie są odosobnionymi przypadkami to warto od razu po zakupie jednośladu przygotować się na ewentualność jego nagłego zniknięcia. Możemy to zrobić na kilka bardzo prostych sposobów:

 • Chowając rachunek lub fakturę za zakup roweru w bezpiecznym miejscu. Warto zrobić również jego kopię lub skan, gdyby jednak oryginał nam się gdzieś zapodział.

 • Do dokumentów zakupu dopisz numer ramy rowerowej. Najczęściej jest on umieszczany na spodzie roweru.

 • Zrób listę części i akcesoriów, które były zamontowane w rowerze. Często taki spis jest również dodawany do dokumentacji zakupu, jednak im więcej informacji zbierzesz tym lepiej.

 • Sfotografuj swój rower z każdej strony oraz zrób sobie z nim fotkę, żeby w razie czego mieć dowód na to, że jest to faktycznie nasz skradziony sprzęt.

 

Tak przygotowana dokumentacja może być bardzo dobrym dowodem w razie odnalezienia roweru i identyfikacji jego prawowitego właściciela.

skradziony rower

Jeżeli faktycznie dojdzie do kradzieży roweru, to mamy do wykonania kolejnych kilka kroków, które powinniśmy przedsięwziąć jak najszybciej jest to możliwe.

 • Przede wszystkim, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania to upewnijmy się dwa razy, że rower został faktycznie skradziony. Często zdarza się tak, że ktoś z naszej rodziny czy bliskich zwyczajnie zabrał rower i nie poinformował nas o tym.

 • Jeżeli masz pewność kradzieży, bezzwłocznie udaj się na najbliższy komisariat policji. Tutaj przyda się zebrana dokumentacja, rachunki i zdjęcia roweru, bowiem im bardziej szczegółowe zgłoszenie tym lepiej.

 • Tutaj trzeba być również przygotowanym na to, że zanim procedura policyjna zostanie uruchomiona to minie trochę czasu. Ponadto statystyki policyjne związane ze znajdowaniem skradzionych rowerów nie są zbyt różowe, więc szansa na to, że nasz jednoślad się znajdzie są dosyć niskie – jednak lepsza mała szansa niż żadna…

 

Oprócz działań oficjalnych warto również działać na własną rękę. Nie mówię tutaj o przetrząsaniu dzielnicy i wszystkich najciemniejszych zakamarków czy o rzucaniu bezpodstawnych oskarżeń w stronę każdego podejrzanego osobnika. Chodzi tu o bardziej spokojne i zdystansowane działania mające na celu raczej zapewnieni nam spokoju i przekonania, że uczyniliśmy wszystko co było w naszej mocy.

 • Jeżeli w naszej okolicy funkcjonuje lokalna giełda czy bazar, na którym można kupić rowery czy części rowerowe, to zdecydowanie warto się na niego udać i posprawdzać stoiska sprzedawców. Może się bowiem tak zdarzyć, że znajdziemy tam swój rower w całości czy w częściach.

 • Możesz również pokusić się o rozwieszenie ogłoszeń na lokalnych słupach czy tablicach ze zdjęciem i opisem swojego zaginionego jednośladu.

 • Pozostałe działania możemy przenieść do internetu, w którym warto śledzić lokalne ogłoszenia na portalach takich jak OLX, Allegro, Gumtree, Gratka i innych. Tak jak w przypadku giełdy, jest duże prawdopodobieństwo znalezienia swojego roweru w całości lub jakichś jego charakterystycznych części.

 • Media społecznościowe również mogą się w takiej sytuacji okazać bardzo pomocne, zwłaszcza, że istnieją już specjalne grupy, w których takie informacje można szybko umieścić, poprosić znajomych o udostępnienie i … tak naprawdę to chyba tyle.

 

Nasze działania tak jak wspomniałem mogą przynieść, ale nie muszą żadnych rezultatów, jednak z pewnością mogą uspokoić nasze sumienie i choć w małym stopniu przyczynić się do jego odnalezienia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s