bike

Zadbaj o rower zanim sezon rozpocznie się na dobre

Kwiecień plecień wciąż przeplata, trochę zimy, trochę lata” to stare powiedzenie, które zna chyba każde dziecko w kraju, tego roku sprawdza się jak nigdy przedtem. Niedawno cieszyliśmy się z nadejścia wiosny i wysokich temperatur, teraz co kilka dni nawiedzają nas wichury i opady śniegu wymieszane z promieniami słońca.

Pogoda nie nastraja w żadnym stopniu do przejażdżki rowerem jednak czekając na „prawdziwą” wiosnę możemy ten czas spożytkować na odpowiednie przygotowanie swojego roweru do rozpoczynającego się już niebawem sezonu.

Oczywiście rowerzyści, którym nie straszny śnieg i mróz nie uznają takich pojęć jak sezon rowerowy, jednak zdecydowana większość użytkowników jednośladów „przezimowuje” swoje rowery w mieszkaniach, garażach czy piwnicach, dlatego warto zanim usiądziemy w siodełku sprawdzić jak nasz rower się trzyma.

 

Na początek – czyszczenie

Z pozoru błahostka, a w rzeczywistości jeden z najważniejszych czynników wpływających na przywrócenie naszego roweru do stanu używalności. Dobrze jest rower umyć i zakonserwować odpowiednimi środkami, jednak nawet dokładne wytarcie z kurzu (zakładając, że przed końcem poprzedniego sezonu rower został wyczyszczony) może przynieść dobre rezultaty i oszczędzić nam dalszych kłopotów.

bike

 

Krok drugi – smarowanie

Po wyczyszczeniu wszystkich elementów naszego roweru trzeba zabrać się za nasmarowanie łańcucha, bowiem kilkumiesięczna przerwa w pracy może przyczynić się do powstawania korozji czy ubytków, które mogą przeszkadzać w płynnym działaniu. Koniecznie zaopatrzcie się w sprawdzone i dedykowane smary rowerowe, unikajcie takich preparatów jak oleje samochodowe, WD40 czy innych specyfików, bowiem ich skład i konsystencja nie nadają się do odsłoniętego łańcucha rowerowego i mogą powodować gromadzenie się brudu na jego ogniwach.

Podczas smarowania dobrze jest sprawdzić stan naszego łańcucha i ocenić czy nie jest on zbyt naciągnięty i czy nie zawiera uszkodzonych ogniw. Dodatkowo zaaplikujcie kilka kropel smaru do mechanizmu przerzutek i hamulców szczękowych aby ułatwić ich rozruch.

 

Wypełnij ubytki

Po czyszczeniu i smarowaniu zabierz się za sprawdzenie stanu swoich opon i ciśnienia w ich wnętrzu. Wszelkie ubytki zawczasu dopompuj, aby nie doprowadzić do uszkodzenia felgi czy przebicia dętki.

bike

Kolejnym krokiem na drodze do sprawnego roweru jest sprawdzenie stanu hamulców i klocków hamulcowych. Bez sprawnych hamulców daleko nie zajedziemy, dlatego wszelkie ubytki należy od razu uzupełnić lub wymienić na nowe.

Postaw swój rower do góry kołami i zakręć nimi kilka razy – w ten sposób sprawdzisz czy koła obracają się prosto czy konieczna będzie korekta ustawienia.

Kolejne na liście są linki wraz z pancerzami od hamulców i przerzutek oraz amortyzator (oczywiście jeżeli nasz rower takowy posiada), jednak trzeba tu niezwykle uważać na sprężyny i uszczelki, dlatego jeżeli nie mamy odpowiednich narzędzi ten element zawsze jest lepiej pozostawić profesjonalnemu serwisowi. Na koniec warto jeszcze sprawdzić luzy w śrubach i dokręcić każdą, nawet najmniejszą śrubkę.

 

Jeżeli zwrócicie uwagę na wszystkie elementy, o których wspomniałem w tym artykule nie powinniście mieć najmniejszego problemu z rozpoczęciem nowego sezonu rowerowego. Zatem nie pozostaje nam już nic innego jak tylko czekać na odpowiednią pogodę do wyruszenia na pierwszą tego roku przejażdżkę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s