Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Tyle rowerów w całym mieście, nie widziałeś tego jeszcze…”, aż chce się zaśpiewać, kiedy za oknami piękna, iście wiosenna pogoda i coraz więcej jednośladów „budzi” się do życia po szarym i pochmurnym sezonie zimowym.

 

Już niedługo sezon rowerowy rozpocznie się na dobre i nawet te osoby, które teraz są jeszcze lekko niezdecydowane z pewnością pokuszą się o inauguracyjną przejażdżkę po znanych sobie terenach na nowo przyzwyczajając się do jazdy rowerem.

Ponieważ rowerów w miastach z roku na rok przybywa, warto również zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami na temat ochrony i zabezpieczenia swojego jednośladu w miejscach publicznych.

ZAPIĘCIE ROWEROWE ONGUARD AKITA 300/12

Niestety kradzieże rowerów w naszym kraju są dosyć częstym zjawiskiem, jednak ich ofiarą padają najczęściej osoby, które nie wiedzą jak skutecznie zabezpieczyć się przed lepkimi palcami złodziei.

Jednym z najczęstszych błędów jakie stale popełniają rowerzyści to kupno tanich i słabych jakościowo zabezpieczeń, co jest o tyle dziwne, że nawet do rowerów za tysiąc lub dwa tysiące złotych jesteśmy w stanie dokupić „marketowe” zapięcie za 20 zł, które nijak nie ochroni naszego roweru przed kradzieżą. Nadmierna oszczędność na ochronę naszego roweru nie jest wskazana i lepiej jest wydać na solidne zapięcie 100 i więcej złotych niż później żałować.

 

RODZAJE ZAPIĘĆ ROWEROWYCH

Generalnie możemy wymienić kilka podstawowych rodzajów zabezpieczeń rowerowych:

 • Linka

 • Kabel (linka z osłoną)

 • Łańcuch

 • Składane

 • Blokada na tylne koło

 • Szeklowe (U-lock)

 

Ze wszystkich jednak zapięć i zabezpieczeń rowerowych dostępnych na rynku godne uwagi są jedynie ostatnie z naszej listy, czyli zapięci typu U-lock.

Wyróżnia je charakterystyczny kształt konstrukcji (w kształcie litery U), którą tworzy gruby stalowy pałąk i zamek na klucz. Dobre U-locki są zabezpieczeniami nieco droższymi od pozostałych rodzajów, jednak ich jakość i wytrzymałość są warte swojej ceny. Zapięcie to przekłada się ramę i miejsce przypięcia, nieco większe zamki można dodatkowo przełożyć przez felgę opony, dzięki czemu całkowicie unieruchomimy nasz jednoślad.

 

Najważniejszą jednak cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę chcąc ochronić swój rower przed kradzieżą to nasze przyzwyczajenia i nawyki, które często stanowią zachętę dla szukających okazji złodziei.

 • Przede wszystkim zwracajmy uwagę na otoczenie, w którym chcemy się zatrzymać i poszukajmy miejsca dobrze widocznego oraz takiego, gdzie będziemy mogli odpowiednio przypiąć nasz rower.

 • Używając zapięć nie przypinajmy ich do przedniego koła, bowiem te można wymontować w kilka sekund nawet bez narzędzi.

 • Upewnijmy się, że elementy, do których mocujemy rower są wystarczająco grube i solidne. Unikajmy przypinania do płotów czy siatki ogrodzenia.

 • Nigdy, przenigdy nie zostawiajmy roweru „na kilka sekund” bez jakiejkolwiek ochrony.

 • Nie zapominajmy o akcesoriach, takich jak bidony, lampki rowerowe czy liczniki, które można łatwo wymontować.

ZAPIĘCIE ROWEROWE AXA SOLID RL

Znakowanie i zapobieganie

Dodatkowo możemy nasz rower oznakować w odpowiednim komisariacie policji lub na jednej z corocznie organizowanych akcji znakowania rowerów. Funkcjonariusz policji oznacza w ten sposób ramę naszego roweru, zapisując numer identyfikacyjny specjalnym lakierem, którego nie można zmyć czy przykryć farbą i który jest widoczny jedynie w świetle ultrafioletowym.

Dzięki takiemu zabiegowi nawet jeżeli nasz rower zostanie skradziony to istnieje szansa, że po jego znalezieniu nawet na drugim końcu Polski zostanie on nam zwrócony.

 

Bez względu jednak na to jakiego typu zabezpieczenia byśmy nie używali to jedyną i najlepszą ochroną naszego roweru jest nasze świadome podejście do sprawy i zapobieganie nawet najdrobniejszym okazjom, które mogły by skusić niepowołane osoby, cała reszta nie jest od nas zależna, jednak po co ułatwiać złodziejowi życie 😉

 

Udanego i bezpiecznego rozpoczęcia sezonu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s